Pasif Ev Projemiz Tamamlandı

Ankara Etimesgut ilçesinde 250 m²’lik 3 katlı bir konut üzerinde yapılan tadilat projesinde uygulamalar tamamlandı. Bu proje kapsamında konut kategorisinde Türkiyenin ilk sertifikalı Pasif Evi tamamlanmış oldu. Pasif Evler ‘in EnerPHit (tadilat) kategorisinde Alman Pasif Ev Enstitüsü tarafından sertifikalandırılmaktadır.

Uygulanan yüksek yalıtım ve entegre edilen çevreci teknolojiler ile hedef, bu konutu tamamen şebekeden bağımsız sıfır enerji ile işletilen, Avrupa Birliği’nin nZEB (Nearly Zero Energy Buildings) konseptine örnek bir yapı haline getirilmiştir.

Bu tadilatların ardından bina;  7/24 monitör edilerek enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji üretimi takip altında tutulmaktadır ve aynı zamanda yüksek performanslı malzeme / teknolojilerinin sergileneceği bir eğitim merkezi olarakta hizmet verecek.

Projenin sahibi ve mimarı Türkiye’nin ilk pasif ev projelerine imza atmış olan Pasif Ev Tasarımı ve sertifikasyonu konusunda uzman Ekho Mimarlık.

Mimari tasarım ve uygulama: Ekho Mimarlık
Mekanik tasarım ve uygulama: Gentem Mühendislik

Proje birçok sponsorun desteğiyle tamamlanmıştır.

Proje sponsorları:

AUSTROTHERM – Isı Yalıtımı Sponsoru

austrotherm

Austrotherm, ısı yalıtım malzemeleri ve dış cephe profilleri alanında uzman üretici olarak, yüksek kalite ve yenilikçilik ilkelerini benimsemiş, sektöründe Avrupa’nın en önde gelen kuruluşlarından biridir. Projenin ısı yalıtımı Austrotherm Türkiye’nin sponsorluğuyla yapılmaktadır. Projede Austrotherm’in yüksek yoğunluklu ısı yalıtım levhaları kullanılmaktadır. Bodrum temel duvarlarında, bodrum zemininde, dış cephe duvarlarında ve çatı zemininde 25cm’e kadar EPS ısı yalıtım levhası uygulanmaktadır. Uygulamanın ana özelliği Türkiye’deki diğer ısı yalıtım uygulamalarından farklı olarak levhanın tek parça olarak üretilmiş olmasıdır.

www.austrotherm.com.tr

REHAU – Yerden Isıtma-Soğutma/Pencere Sponsoru

 

REHAU binalar ve enerji, su ve altyapı sorunları için Avrupa’nın önde gelen üreticilerine yenilikçi polimer bazlı çözümler sunmaktadır. Projenin yerden ısıtma-soğutma sistemlerinin ve pencerelerinin sponsorluğunu enerji verimli yapıların tercihi REHAU üstlenmektedir. Binada REHAU GENEO üç camlı, üstün yalıtımlı pencereler kullanılmaktadır.

www.rehau.com.tr

REYNAERS ALUMINIUM – Dış Kapı Sponsoru

reynaers-aluminium

Avrupa’nın lider kuruluşları arasında yer alan Reynaers Alüminyum, enerji verimliliği ve çevre için sorumluluk alma anlayışıyla faaliyet göstermektedir. Giriş kapısı Reynaers Aluminium tarafından üretilen Passive House Institute sertifikalı kapı profilleri kullanılarak sponsorluk kapsamında tamamlanmaktadır.

www.reynaers.com.tr

BTM – Su Yalıtımı Sponsoru

btm

BTM, dünyada yalıtım sektöründe kabul görmüş yerel ve uluslararası standartlarda ve kalitede üretim yapan, hizmet veren, lider bir firmadır. Binanın tüm su yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri BTM Yalıtım sponsorluğunda sağlanan ürünlerle yapılmaktadır. Temel duvarları için BTM Likit Su Yalıtımı; çatı yalıtımı için ise BTM Su Yalıtım Membranı kullanılmaktadır.

www.btm.co

AKG GAZBETON – İç Mekan Isı Yalıtımı Sponsoru

akg-gazbeton

AKG Gazbeton, ısı yalıtımlı, hafif, yanmaz ve deprem güvenliğini sağlayan, blok ve donatılı ürünler ile Minepor Yalıtım Plağı üreten; sektöre üstün özelliklerde gazbeton ürünler sunan bir firmadır. Binanın dışarıdan eps ile yalıtım yapılamayan yerlerinde, iç mekan duvarlarına A1 sınıfı hiç yanmaz minepor uygulanmaktadır.

www.akg-gazbeton.com

jotun-logo

JOTUN – Boya Sponsoru

Jotun, dünyanın lider boya üreticilerindendir. Türkiye çapında 200’ü aşkın Multicolor Centre ile inşaat boyaları, endüstri boyaları, toz boyalar, deniz boyaları ve yat boyaları pazarlarında hizmet vermektedir. Binanın boyası Jotun sponsorluğuyla yapılmaktadır.

http://www.jotun.com/tr/tr/

zehnder-logo

ZEHNDER – Havlupan Sponsoru

Zehnder, Avrupa’da ve dünya çapında sağlıklı, konforlu ve enerji verimi yüksek iç iklimlendirme çözümleri sunan bir firmadır. Binanın havlupanlarını Zehnder sağlamaktadır.

http://www.zehnder.com.tr

PRO KLIMA – Sızdırmazlık Sponsoru

Pro Klima ısıtma, soğutma ve havalandırma konusunda uzman bir firmadır. Binanın sızdırmazlığı Pro Klima sponsorluğuyla gerçekleştirilmektedir.

http://www.proklima.hr/en/

Category

Tüm Projeler

Tags
akg gazbeton, AUSTROTHERM, btm, delta-doerken, ekho, pasif ev, pasif ev ankara, rehau, sepev, sıfır enerji ve pasif ev derneği

CERTİFİED PASSİVE HOUSE (CEPH) DESİGNER/CONSULTANT TRAİNİNG COURSE

The Certified Passive House Designer qualification provides candidates with all of the skills necessary to successfully design and deliver buildings to the Passive House standard. To achieve the qualification candidates will need to complete 80 hours of training by attending a 9-day ‘classroom’ based course and each candidate must successfully pass an examination set by the Passive House Institute.